Слава Ісусу Христу! "Священик має бути таким святим, щоб міг служити іншим за взір святості, бо для того поставив Бог священиків на землі, щоб жили на ній як ангели, і були світлом та взірцем для інших людей", - Св. Іван Золотоустий

Так само безглуздо інше заперечення, що часто зустрічається: - Не піду в храм, тому що у вас немає лавок, жарко. Не те, що у католиків!

Звичайно, це заперечення не можна назвати серйозним, але для багатьох міркування комфорту важливіше питання вічного спасіння. Однак Бог не хоче загибелі і знедоленого, а Христос не переломить і надломленого жезла і не погасить льону тліючого. Що стосується лавок, так це питання взагалі не принципове. Православні греки мають сидіння в усьому храмі, у росіян їх немає. Навіть зараз, якщо людина хвора, то ніхто не заважає її сісти на лавах, розташованих ззаду майже в кожному храмі. Тим більше по богослужбовому Статуту Руської Церкви на святковій вечірній службі парафіяни можуть сісти сім разів. Зрештою, якщо важко стояти всю службу, а всі лави зайняті, то ніхто не заважає принести з собою розкладний табурет. Навряд чи хтось буде за це засуджувати. Треба тільки вставати на читання Євангелія, на Херувимську пісню, Євхаристійний канон і ще близько десятка найважливіших моментів служби. Здається, що це ні для кого не складе проблеми. Інвалідів ці правила взагалі не стосуються.
Ще раз повторю, що всі ці заперечення абсолютно не серйозні і не можуть бути причиною порушення заповіді Божої.

Також не виправдовує людину таке заперечення: - У вас в храмі всі такі злі, сердиті. Бабки шиплять і лаються. А ще християни! Я таким бути не хочу і тому в храм не піду!

Але ж ніхто не вимагає бути злим і сердитим. Хіба хтось в храмі змушує бути таким? Хіба при вході в храм від тебе вимагають надіти боксерські рукавички? Не шипи і не лайся сам - і тоді зможеш і інших виправити. Як говорить апостол Павло: "Хто ти, що судиш чужого раба? Перед своїм Господом стоїть він, або падає?" (Рим. 14, 4).

Це було б справедливим, якби священики вчили лаятися і сваритися. Але ж це не так. Ні Біблія, ні Церква, ні Її слуги ніколи не вчили цьому. Навпаки - на кожній проповіді і в співах нас закликають бути лагідними, милостивими. Так що це не причина неходження до церкви. Треба розуміти, що в храм приходять люди не з Марса, а з навколишнього світу. А там якраз і прийнято лаятися так, що іноді у мужиків і російського слова не почуєш. Один мат. А в храмі його якраз і немає. Можна сказати, що церква - єдине місце, закрите для матірщини.

Саме в світі прийнято бути сердитим і своє роздратування виливати на оточуючих, називаючи це боротьбою за справедливість. Хіба не цим займаються бабусі в поліклініках, перемиваючи кістки всім, починаючи з президента, закінчуючи медсестрою? і невже ці люди можуть, увійшовши в храм, як за помахом чарівної палички миттєво змінитися і стати лагідними, як овечки? Ні, Бог дав нам свободу волі, і без нашого зусилля нічого змінитися не може.

Ми завжди перебуваємо в Церкві тільки частково. Іноді частина ця дуже велика - і тоді людина називається святою, іноді трохи менша. Часом людина тримається за Бога лише мізинчиком. Але всьому Суддя і Оцінювач не ми, а Господь. Поки є час, є надія. А до закінчення картини як можна про неї судити - хіба тільки по закінчених частинах. Такі частини - це святі. За ними і треба судити Церкву, а не за тими, хто ще не закінчив земного шляху. Недарма кажуть, що "кінець вінчає справу".

Церква сама називає себе лікарнею (на Сповіді говориться "понеже прийшов єси під врачебніцу, та не незцілений отидеші"), так хіба розумно очікувати, що Її заповнюють здорові? Здорові є, але перебувають вони на Небесах. Ось коли всі бажаючі зцілитися скористаються допомогою Церкви, тоді вона з'явиться у всій своїй красі. Святі - ось хто ясно показує міць Бога, що діє в Церкві.
Так що в храмі треба дивитися не на оточуючих, а на Бога. Адже і приходимо ми не до людей, а до Творця.

Часто відмовляються ходити в храм, кажучи: - У вас в храмі нічого не зрозуміло.Служать на незрозумілій мові.

Давайте перефразуємо це заперечення. Приходить першокласник в школу і, підслухавши урок алгебри в 11 класі, відмовляється від ходіння на заняття, сказавши: "Адже там нічого не зрозуміло". Не розумно? Але також не розумно відмовлятися від навчання Божественної науці, посилаючись на незрозумілість.

Навпаки, якби все було зрозумілим, значить, навчання безглузде. Ти ж і так вже знаєш все, про що говорять фахівці. Повірте, що наука жити з Богом не менш складна і витончена, ніж математика, так дозвольте їй мати свою термінологію і свою мову. Думаю, що треба не відмовлятися від храмового навчання, постаратися зрозуміти те, що саме незрозуміло. При цьому треба врахувати, що служба призначена не для місіонерства серед невіруючих, а для самих віруючих. Слава Богу, що нам, якщо ми уважно молимося, все стає зрозумілим вже через місяць-півтора постійного ходіння в храм. Але глибини богослужіння можуть розкриватися через роки. Це, дійсно дивовижна таємниця Господа. Ми маємо не плоску проповідь а, якщо завгодно, вічний університет, в якому богослужбові тексти - це навчальні посібники, а Викладач - Сам Господь.

Церковнослов'янська мова - це не латинь і не санскрит. Це священна форма російської мови. Треба лише трохи потрудитися: купити словник, кілька книжок, вивчити півсотні слів - і мова розкриє свої таємниці. А Бог віддасть за цю працю сторицею. - Під час молитви буде легше зібрати думки на Божественній таємниці. Думки не будуть за законами асоціації вислизати кудись удалину. Таким чином, слов'янська мова покращує умови для богоспілкування, адже саме для цього ми приходимо до церкви. Що ж стосується отримання знання, то воно передається в храмі своєю мовою. Важко знайти хоч одного проповідника, який говорив би проповіді по-слов'янськи. У Церкві все з'єднане мудро - і стародавня мова молитви, і сучасна мова проповіді. І, нарешті, для самих православних слов'янська мова дорога тим, що він дає нам можливість максимально точно чути Слово Боже. Ми в буквальному сенсі можемо чути букву Євангелія, тому що граматика слов'янської мови майже тотожна граматиці грецької, на якій і дано нам Об'явлення. Повірте, що як в поезії та юриспруденції, так і в богослов'ї, відтінки смислів часто міняють суть справи. Думаю, що кожен, хто цікавиться літературою, розуміє це. І в детективі випадковий сірник здатен змінити хід розслідування. Так і для нас безцінна можливість якомога точніше почути слова Христа.

Звичайно, слов'янська мову не являється догматом. У Вселенській Православній Церкві богослужіння звершується більш ніж на вісімдесяти мовах. І навіть в Росії теоретично можлива відмова від слов'янської мови. Але статися це може лише тоді, коли для віруючих вона стане настільки ж далекою, як для італійців латинь. Думаю, поки так питання навіть не стоїть. Але якщо вже й станеться таке - тоді Церква створить нову священну мову, яка максимально точно переводитиме Біблію і не дасть нашому розуму вислизати на країну далеку. Церква ж до сих пір жива і має сили оживити будь-якого, що входить до Неї. Так що починайте курс божественної Премудрості, і Творець введе в глибини Свого розуму.

Інші кажуть: - Я вірю в Бога, але не вірю попам, а тому не піду в храм.

Але ж від прихожанина ніхто не просить, щоб він вірив священикам. Ми віримо Богу, а священики - лише Його слуги і знаряддя виконання Його волі. Хтось сказав: "ток йде і по іржавому проводу". Так і благодать передається і через недостойного. За вірної думки святителя Іоанна Златоуста, "ми самі, що сидимо на кафедрі і учимо, сплетені з гріхами. Тим не менш, не впадаємо у відчай в людинолюбстві Божому і не приписуємо Йому жорстокосердя. Для того Бог і попустив самим священикам рабствувати пристрастям, щоб вони з власного досвіду навчилися поблажливо ставитися і до інших ".

Уявімо собі, що в храмі буде служити не грішний батюшка, а Архангел Михаїл. Після першої ж розмови з нами він спалахнув би справедливим гнівом, і від нас залишилася б тільки купка попелу. Взагалі це твердження можна порівняти з відмовою від медичної допомоги через користолюбство сучасної медицини. Набагато більш очевидна фінансова зацікавленість окремих лікарів, як у цьому переконуються всі, хто потрапляли в лікарню. Але чомусь через це люди не відмовляються від медицини. А коли мова йде про куди більш важливе - про здоров'я душі, то згадують всі булі і небулі небилиці, аби не йти до церкви. Був такий випадок. Один монах жив у пустелі, і до нього ходив священик причащати його. І ось одного разу він почув, що причащаючий його священик блудить. І тоді він відмовився у нього причащатися. І в цю ж ніч він побачив одкровення, що стоїть золотий колодязь з кришталевою водою і з нього золотим же відром черпає воду прокажений. І голос Бога сказав: "Бачиш, як вода залишається чистою, хоч і дає її прокажений, так і благодать не залежить від того, через кого вона подається". І після цього пустельник знову став причащатися у священика, не розмірковуючи, праведний він чи грішний. Але якщо подумати, то всі ці виправдання зовсім незначні. Адже хіба можна ігнорувати пряму волю Господа Бога, посилаючись на гріхи священика? "Хто ти, що судиш чужого раба? Перед своїм Господом стоїть він, або падає. Але він устоїть, бо має Бог силу поставити його" (Рим. 14, 4).

- Церква не в колодах, а в ребрах, - кажуть інші, - тому можна і вдома помолитися.

Ця приказка, нібито російська, насправді сходить до наших доморощених сектантів, які, всупереч слову Божому, відокремилися від Церкви. Бог дійсно мешкає і в тілах християн. Але входить Він у них через святе Причастя, що подається в храмах. При цьому і молитва у церкві вища, ніж молитва в будинках. Святий Іоанн Златоуст говорить: "помиляєшся ти, людино; молитися, звичайно, можна і вдома, але молитися так, як у церкві, де так багато отців, де одностайно возсилаємо пісню до Бога, в будинку неможливо. Ти не будеш так скоро почутий, молячись Владиці у себе, як молячись зі своїми братами. Тут є щось більше, як то: одностайність і згода, союз любові і молитви священиків. Для того і чекають священики, щоб молитви народу, як найслабші, з'єднуючись з їх молитвами найсильнішими, разом сходили на небо... Якщо і Петру допомогла молитва церкви і винищила з темниці цей стовп церкви (Дії 12, 5), то як ти, скажи мені, зневажаєш її силу і яке можеш мати виправдання? Послухай і Самого Бога, Який каже, що Його умилостивлюють побожні молитви багатьох (Іон. 3, 10 11) ... Не люди тільки одні тут страшно волають, але і ангели припадають до Владики і архангели моляться. Саме час сприяє їм, саме жертвоприношення сприяє. Як люди, взявши олійні гілки , вражають ними перед царями, нагадуючи їм цими гілками про милість і людинолюбство; так точно і ангели, представляючи замість олійних гілок саме Тіло Господнє, благають Владику за рід людський, і як би говорять: ми молимося за тих, яких Ти Сам колись удостоїв такої любові Своєї, що зрадив за них Свою душу; ми виливаємо моління за тих, за кого Ти пролив кров; ми просимо за тих, за яких Ти приніс в жертву Своє Тіло "(Слово 3-тє проти аномеїв). Так що і це заперечення абсолютно безпідставне. Адже наскільки святіший будинок Божий твого будинку, настільки ж вище молитва, принесена в храмі, молитви домашньої.


Але дехто каже: - Я готовий кожного тижня ходити в храм, але дружина або чоловік, батьки або діти мене не пускають.

Тут варто згадати страшні слова Христа, які часто забувають: "хто любить батька або матір більше, ніж Мене, той недостойний Мене ; і хто любить сина або дочку більше, ніж Мене, той недостойний Мене "(Мф. 10, 37). Цей страшний вибір треба робити завжди. Вибір між Богом і людиною. Так, це важко. Так, це може бути боляче. Але якщо ти вибрав людину, нехай в тому, що ти вважаєш малим, то Бог відкине тебе в день Суду. І хіба близький допоможе тобі на цій страшній відповіді? Хіба твоя любов до рідних виправдає тебе, коли Євангеліє говорить протилежне? Хіба не будеш ти з тугою і гірким розчаруванням згадувати про той день, коли ти відкинув Бога ради уявної любові? Та й практика показує, що той, хто вибрав когось замість Творця, буде відданий їм.


Інші кажуть: - Я не піду в цю церкву, тому що там погана енергетика. Мені в храмі стає погано, особливо від ладану.


що "гордим Бог противиться" (Як. 4, 6). Подібні випадки відомі і в давнину. Так Марія Єгипетська, яка була блудницею, спробувала увійти в Храм Гроба Господня в Єрусалимі і вклонитися Животворящому Хресту. Але невидима сила відкинула її від воріт церкви. І лише після того, як вона розкаялася і обіцяла більше ніколи не повторювати свого гріха, Бог допустив її до будинку Свого.

Також і зараз відомі випадки, коли наймані вбивці та повії не могли виносити запаху ладану і втрачали свідомість. Особливо часто таке відбувається з тими, хто займається магією, астрологією, екстрасенсорикою та іншої бісовщиною. Якась сила скручувала їх у найважливіші моменти богослужіння, і з храму їх забирали на кареті "швидкої допомоги". Тут ми стикаємося з ще однією причиною відкидання храму. Не тільки людина, але і ті, хто стоять за її гріховними звичками, не бажають зустрічі з Творцем. Ці істоти - бунтівні ангели, демони. Саме ці нечисті суті заважають людині увійти в храм. Вони ж забирають сили у стоячих у церкві. Буває, що один і той же чоловік може годинами сидіти в "гойдалці" і не здатний десять хвилин провести в присутності Творця. Тільки Бог може допомогти тому, хто захоплений дияволом. Але допомагає Він лише тому, хто розкаявся і бажає жити з волі Господа Всемогутнього. А так всі ці міркування є лише непродуманим повторенням сатанинської пропаганди. Не випадково, що і сама термінологія цього заперечення взята в екстрасенсів (а Церква знає, що всі вони служать дияволу), які дуже люблять розмірковувати про якісь енергії, якими можна "підзарядитися", як-ніби мова йде про акумулятор, а не про Боже диво. Тут видно симптоми духовної хвороби. Замість любові люди намагаються маніпулювати Творцем. Це якраз ознака демонізму.


Останнє заперечення, споріднене попереднім, зустрічається найчастіше:
- У мене Бог в душі, тому мені ваші обряди не потрібні, Я і так роблю тільки добро.Невже Бог відправить мене в пекло лише за те, що я не ходжу до храму?

Але що розуміти під словом "Бог"? Якщо мова йде просто про совість, то, звичайно, у будь-якої людини цей голос Божий звучить в серці. Тут немає ніяких винятків. Ні Гітлер, ні Чикатило не були його позбавлені. Всі лиходії знали, що є добро і зло. Голос Бога намагався утримати їх від беззаконня. Але невже лише тому, що вони чули цей голос, вони вже святі? Та й совість - це не Бог, а лише Його мова. Адже якщо на магнітофоні або по радіоприймачі ти чуєш голос президента, то хіба це означає, що він у тебе в квартирі? Також і наявність совісті не говорить про те, що Бог у тебе в душі. Але якщо вдуматися в цей вираз, то Хто такий Бог? Це - Всемогутній, Нескінченний, Всезнаючий, Праведний, Благий Дух, Творець всесвіту, що Його не втрутяться небо і небеса небес. Так як же може вмістити Його твоя душа - Його, Обличчя Якого бояться побачити ангели?

Невже той, хто це говорить так щиро думає, що ця Безмірна Сила перебуває з ним? Дозвольте нам засумніватися. Нехай він покаже Її прояв. Вираз "Бог в душі" сильніший, ніж спроба приховати в собі ядерний вибух. Чи можна приховати в таємниці Хіросіму або виверження вулкана? Так що ми вимагаємо від мовця так доказів. Нехай він створить чудо (наприклад, воскресить мертвого) або проявить Божу любов, підставивши іншу щоку тому, хто вдарив його? Чи зможе він любити ворогів - хоч в соту частину того, як Господь наш, Який молився за них перед розп'яттям? Адже за цим сказати: "Бог у мене в душі", - може лише тільки святий. Ми вимагаємо з мовця так святості, а інакше це буде брехня, чий батько - диявол.

Кажуть: "Я роблю тільки добро, невже Бог пошле мене в пекло?" Але дозвольте мені засумніватися у вашій праведності. Що вважати критерієм добра і зла, за яким можна визначити, що ти або я робимо добро чи зло? Якщо вважати критерієм самого себе (як часто кажуть: "я сам для себе визначаю, що таке добро і зло"), тоді ці поняття просто позбавляються будь-якої цінності і сенсу. Адже і Берія, і Геббельс, і Пол Пот вважали себе абсолютно правими, так чому ж ви самі вважаєте, що їхні справи заслуговують осуду? Якщо ми маємо право самі визначати для себе мірило добра і зла, то це ж повинні дозволити і всім вбивцям, збоченцям та насильникам.Так, до речі, дозвольте також і Богу не погодитися з вашими критеріями, і судити вас не по вашим, а по Своїм мірками. А то якось несправедливо виходить - ми самі собі вибираємо мірило, а Всемогутньому і Вільному Богу забороняємо себе судити за власними законами. А адже за ним без покаяння перед Богом і святого Причастя людина опиниться в пеклі. 

Сторінка 3 із 4 1 2 3 4

Тишковичі - місце паломництва на Мостищині


Календар

«     Грудень 2022     »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Оголошення


Статистика

Відвідувачів за сьогодні: 1
Якщо Ви зауважили орфографічну помилку, просто виділіть її та натисніть:
Система Orphus Система Orphus